21. Rekonstrukce vily v Dobřichovicích

Soutěže: Stavba roku Středočeského kraje 2023
Zkráceně: Rekonstrukce vily v Dobřichovicích
Ulice: Francouzská 215
Město: Dobřichovice
Kraj: Středočeský
Počet hlasů: 47

Popis objektu:

Nacházíme se v Dobřichovicích v nádherné čtvrti plné prvorepublikových vil. Kdysi sem unikali bohatí Pražané na víkendy a za trávením volného času s rodinou. Nyní se sem přesouvají i natrvalo. To byl případ i našeho osvíceného klienta, který se rozhodl pro citlivou rekonstrukci vysněné prvorepublikové vily. Hlavním zadáním pro nás bylo vytvořit útulný domov pro celou rodinu při zachování noblesy a genia loci původní dobové architektury, přitom však do domu vtisknout komfort a požadavky na bydlení ve 21. století.

Naším cílem bylo především lepší propojení a sjednocení celého domu. Vilu bylo třeba adaptovat pro trvalé bydlení. Zvětšili jsme vstupní zádveří domu a směrem do zadní zahrady jsme navrhli velkou terasu svázanou s domem kamenným soklem. Toto, spolu s novým francouzským oknem na terasu byli ty největší zásahy do tváře domu. Důležité pro nás, i pro klienta, bylo zachovat na první pohled dojem prvorepublikové stavby. Forma zádveří, terasy, členění oken i například zábradlí, tomu odpovídají. V řešení interiéru to bylo především o detailech a užitých materiálech, které opět byly voleny s myšlenkou zachování dobového ducha domu. Naší snahou bylo dům zpřehlednit a sloučit v jeden koherentní celek, ve kterém se bude našim klientům příjemně žít.

Více než kde jinde se zde ukázala důležitost role klienta. Velký díl na úspěchu realizace má v tomto případě i sám investor, který svým neutuchajícím zájmem, důsledností a každodenní péčí o samotnou stavbu, významně přispěl k dotažení všech detailů k dokonalosti.

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Autor: Jakub Mareš, Matěj Smola
Projektant: Ateliér k světu., Jan Strecker
Přihlašovatel: Ateliér k světu.
Investor: David Frank
Plány:
Další soubory:
Články: