8. Centrum průmyslového zpracování komunálního odpadu

Ceny:
Zvláštní cena České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2023
Soutěže: Stavba roku Středočeského kraje 2023 , Stavba roku 2023
Zkráceně: Centrum průmyslového zpracování komunálního odpadu
Ulice: Plazy 1546, Průmyslová zóna
Město: Mladá Boleslav
Kraj: Středočeský
Počet hlasů: 70

Popis objektu:

Centrum průmyslového zpracování komunálního odpadu Mladá Boleslav

 

Bioplynová stanice je technologickým zařízením zaměřeným na výrobu tepla a bioplynu z biologicky rozložitelných odpadů. Celková charakteristika stavby, resp. jejích jednotlivých objektů a provozních souborů je podřízena záměru stavebníka, který si klade za cíl ročně zpracovat či roztřídit 25 000 tun biologického odpadu z přilehlého okolí.

 

Metoda využití odpadů je zaležena na principu mokré fermentace. Technologie dokáže odloučit balastní biologicky nerozložitelné materiály, např. balené potraviny z obchodních řetězců včetně skleněných a kovových obalů. Její součástí je tzv. pasterizace pro odstranění patogenních mikroorganismů, díky které lze využívat biologicky rozložitelné odpady živočišného původu. Ta je navíc rozdělena na dvě části a může tak zpracovávat dva odlišné vstupní materiály, aniž by došlo k jejich smísení.

 

Areál bioplynové stanice se skládá z celkem 17 celků, od zásobníků, přes fermentory, retenční nádrže, halu digestátu až po sociálně provozní budovu či trafostanici.

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Projektant: INTECON spol. s r. o.
Dodavatel: SYNER, s.r.o.
Přihlašovatel: SYNER, s.r.o.
Investor: COMPAG MLADÁ BOLESLAV s.r.o.
Plány:
Další soubory:
Články: