Studie využití a rozvoje areálu bývalé Střední zemědělské školy Dalovice / Návrh projektu Karlovarského ekologického centra

Soutěže: Urbanistický projekt roku 2024
Zkráceně: Studie využití a rozvoje areálu bývalé Střední zemědělské školy Dalovice / Návrh projektu Karlovarského ekologického centra
Ulice: Hlavní 1/27
Město: Dalovice
Kraj: Karlovarský

Popis objektu:

Po sloučení středních škol a následném přesunutí výuky z Dalovic do Chebu vyvstala Karlovarskému kraji jako vlastníkovi dotčených objektů i rozsáhlých zemědělských pozemků v Dalovicích potřeba koncepčním způsobem řešit, jaké komplexní využití by dalovický areál mohl být v budoucnu. Celý areál se skládá z cenných zemědělských ploch, budovy školy, tzv. Starého zámku, třístranného hospodářského dvora a botanické zahrady se sbírkou regionální flóry. V roce 2021 přistoupil k zadání zpracování Studie využití a rozvoje areálu bývalé Střední zemědělské školy Dalovice.  

Návrh Karlovarského ekologického centra Dalovice - KEC - byl zpracováván jako třetí závěrečná etapa Studie. Mimo adaptace bývalého hospodářského dvora zahrnuje také řešení předpolí stávající botanické zahrady, její rozvoj a celkovou koncepci okolních pozemků ve vlastnictví Karlovarského kraje o rozloze přibližně 30 ha.

Těžiště návrhu tvoří konverze areálu bývalého hospodářského dvora. Jeho jednotlivé části jsou navrženy k adaptaci na širokou paletu funkčního využití zahrnující mimo ubytovací kapacity také přednáškové místnosti, laboratoře, dílny i výrobní prostory pro zpracování na okolních pozemcích pěstovaných surovin. Součástí řešení je také vymezení prostorových rezerv možného stavebního rozvoje areálu. V rámci stavebních úprav předpolí botanické zahrady jsou navrženy dva hlavní objekty pro zajištění provozu zahrady a také zázemí pro veřejnost. Cílem je nabídnout prostory pro správu, komunitní setkávání, vzdělávání a další aktivity botanické zahrady.

Urbanistické i architektonické uspořádání navržených úprav si klade za cíl respektovat původní tvarosloví a doplnit jej o soudobou vrstvu s ambicí, i přes kombinaci odlišných funkcí, udržet jednotný výraz areálu jako celku.

Studie se zabývá rozsáhlým územím s celou řadou dílčích témat a stavebních objektů. Jedním z hlavních cílů bylo navrhnout takové řešení, které umožní jejich na sobě nezávislé, současně ale vzájemně provázané a trvale udržitelné fungování. Nastavení vzájemných vztahů a fungování bylo prověřeno zjednodušenou studií proveditelnosti včetně ekonomické rozvahy a kritické analýzy rizik. 

Koncepce rozsáhlých zemědělských pozemků a rozvoj stávající botanické zahrady, je nedílnou součástí celkové revitalizace řešeného území a dotváří komplexní celek, který respektuje stávající hodnoty okolní krajiny i kulturně-historické aspekty místa. Ve vazbě na navrženou programovou náplň KEC návrh aplikuje soudobé přístupy k revitalizaci krajiny, ekologickému zemědělství a technologiím, rekreaci a edukaci - výukové a experimentální plochy.

Kromě posílení ekologických funkcí krajiny a samotného environmentálního vzdělávání má projekt KEC potenciál pozitivně ovlivnit socioekonomickou situaci v karlovarském regionu.

 

Typologický druh stavby: Územní studie
Kategorie:
BIM: Ne
Autor: Till Rehwaldt, Jiří Vojtěšek, Tereza Vojtěšková, Eliška Černá, Anežka Bauerová
Projektant: Rehwaldt Landscape Architects
Spoluautor: Vojtěšek Architekti
Přihlašovatel: Krajský úřad Karlovarského kraje, odbor regionálního rozvoje + Rehwaldt Landscape Architects
Investor: Karlovarský kraj
Plány:
Další soubory:
Články: