Na Hvížďalce - rodinný dům reagující na počasí, Praha

Soutěže: Stavba roku 2023
Zkráceně: Na Hvížďalce - rodinný dům reagující na počasí, Praha
Ulice: Na Hvížďalce 1670/5
Město: Praha 13-Stodůlky
Kraj: hl. m. Praha

Popis objektu:

Na parcele s původním 100 let starým polorozpadlým domem jsme měli za úkol navrhnout nový dům pro mladou rodinu šestičlennou rodinu (2 dospělí a 4 děti). Dům s poměrně rozsáhlým programem, který odpovídá požadavkům na současné bydlení, poskytující každému členovi domácnosti vlastní prostor a využívající silných stránek pozemku – zahradu nebo výhledy na východní stranu.

Na poli energetických systémů dům představuje zásadní inovaci. V objektu je využito inovativních technologií na regulaci energetického systému a vnitřního komfortu. O vnitřní tepelnou stabilitu se starají aktivované železobetonové stropy (BKT), které díky prediktivnímu řízení (MPC) dopředu reagují na předpovídané změny počasí. Společně s využitím venkovního stínění žaluziemi a centrální vzduchotechnické jednotky tak dům zůstává v zimě komfortně teplý. V létě se naopak nepřehřívá a představuje příjemnou oázu pro život i v tropických dnech bez nutnosti využití klimatizace.

Zkušenosti z provozu ukazují, že zvolené technologie jsou mimořádně účinné a efektivní. Spotřeba elektřiny na vytápění a chlazení se pohybuje do 10 % celkové spotřeby a díky intenzivnímu provozu rodiny se čtyřmi dětmi se dům vytopí prakticky sám díky vnitřním ziskům.

Vnitřní komfort je nastaven na topení v zimně na 21°C a chlazení v letních měsících pomocí aktivovaných stropů na maximálně 27°C. Přitom přesnost udržení teploty je plus mínus 0,5°C. Nízkoteplotní topení a vysokoteplotní chlazení, které umožňují aktivované železobetonové stropy, zvyšuje komfort a zlepšuje účinnost tepelného čerpadla. Obyvatelé domu si také pochvalují centrální rekuperační jednotku, díky které je výrazně kvalitnější spánek v porovnání s jejich původním bytem, který centrální nucené větrání neměl.

Typologický druh stavby: Stavby pro bydlení (bytové domy, rodinné domy, domy pro seniory)
Kategorie: Novostavba
BIM: Ne
Autor: Štěpán Mančík, Karel Poucha; PM architekti s.r.o.
Projektant: PM architekti s.r.o.
Dodavatel: Konhefr, stavby a interiéry, s.r.o.
Přihlašovatel: Štěpán Mančík, Karel Poucha; PM architekti s.r.o.
Investor: soukromý investor
Plány:
Další soubory:
Články: