Výstavba sídla Nejvyššího kontrolního úřadu Praha

Ceny:
nominace na titul v soutěži Stavba roku 2023
Soutěže: Stavba roku 2023
Zkráceně: Výstavba sídla Nejvyššího kontrolního úřadu Praha
Ulice: Komunardů 1634/44
Město: Praha 7 - Holešovice
Kraj: hl. m. Praha

Popis objektu:

Vznik Nejvyššího kontrolního úřadu se datuje do roku 1993. Po 30 letech existence tohoto úřadu se podařilo vybudovat vlastní sídlo, které vyrostlo na Ortenově náměstí v areálu bývalého holešovického pivovaru Měšťan v Praze 7 Holešovicích. Nové sídlo respektuje původní industriální charakter areálu, jehož specifičnost zachovává, zároveň ale získalo podobu odpovídající 21. století.


Jedná se o komplex dvou budov, které jsou propojeny dřevěným třípodlažním krčkem. Celková rozloha 7 500 m skýtá prostor pro 5 000 m kancelářských ploch NKÚ a 2 500 m využije Parlamentní knihovna a Archiv Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Sídlo NKÚ je přátelské k lidem – k jeho uživatelům, sousedům i k těm, kteří kolem jen procházejí. V budově je prostor pro dvě dětské skupiny s kapacitou 24 dětí, kolárna s nabíječkou na elektrokola či jídelna přístupná i veřejnosti. Nechybí dvoupodlažní garáže a parkovací místa ve dvoře s rychlonabíječkou pro elektrovozy. Samozřejmostí je kompletní bezbariérovost obou objektů. Celý areál je průchozí, přístupný veřejnosti, jeho součástí je parčík s lavičkami. Nevznikl tedy uzavřený, nepřístupný  areál, ale hodnotný veřejný prostor obohacující místní lokalitu Holešovic.

Výstavba sídla NKÚ byla v kontextu veřejného zadávání mimořádná hned z několika důvodů. Zakázka byla zadána dle mezinárodního standardu smluv Žlutá kniha FIDIC metodou Design&Build. V oblasti pozemního stavitelství se jednalo o první nadlimitní státní zakázku v České republice zadanou touto metodou. Všechny stupně projektové dokumentace jsou zpracované metodou BIM, která umožňuje umožňuje koordinovat všechna potřebná projektová data a vytvořit virtuální 3D model nového sídla.  Použití metody BIM také umožňuje lepší a efektivnější optimalizaci a koordinaci všech profesí v rámcmi projektu a je přínosem i pro následnou správu a údržbu objektu provozovatelem areálu.

Typologický druh stavby: Administrativní budovy (kanceláře, banky, úřady)
Kategorie: Novostavba
BIM: Ne
Autor: Jakub Masák / Masák & Partner
Projektant: Masák & Partner, PORR a.s., PM6 s.r.o.
Dodavatel: PORR a.s.
Přihlašovatel: PORR a.s.
Investor: Česká republika - Nejvyšší kontrolní úřad
Plány:
Další soubory:
Články: