Stavební úpravy RD Svinov

Soutěže: Stavba roku 2023
Zkráceně: Stavební úpravy RD Svinov
Ulice: k. ú. Svinov; parc. č. 14; 15
Město: Svinov
Kraj: Moravskoslezský

Popis objektu:

Rekonstrukce domu, který nikdo nechtěl zachránit. Díky minimálním zásahům do původní dispozice se podařilo dosáhnout úsporných nákladů na stavební úpravy. Zásadním mottem bylo nic nebourat a nevyhazovat. Dali jsme si záležet, abychom zachovali to, co zachovat šlo a nebáli se taky plno věcí přiznat a nemaskovat. Využili jsme cihlové půdovky z podkroví na venkovní dlažby. Obklady jsme citlivě sejmuli, abychom je vrátili zpátky. Zachovali jsme maximum z původních krovů, dokonce i některá okna nebo dveře. V přízemí domu zůstala funkční původní kachlová kamna.

Nová obrovská okna do zahrady zvou do prostoru plno přírodního světla a dodávají domu zcela nový výraz. Přidali jsme k nim terasu, která přímo vybízí k posezení a obytný prostor výrazně zvětšuje směrem ven.

Pro fasádu i betonové tvarovky, které jsme použili pro vymezení hranic, jsme vybrali čistě bílou barvu. Stejně tak nová plechová střecha, včetně svodů a okapů, je netradičně bílá. Díky barvě střechy není potřeba podkroví klimatizovat. Barva sjednocuje rozdílně staré materiály, slaďuje staré s novým a dům v okolní zástavbě doslova září.

K rekonstruovanému domu patří i zahradní Tiny House. Původně hospodářská budova, transformovaná do moderního minimalistického bydlení, kde všechny původní otvory zůstaly zachovány, slouží jako samostatný prostor pro ubytování návštěv nebo krátkodobému pronájmu. Obložení je z opáleného smrkového dřeva a jeho téměř černá barva podtrhuje kontrast zahradního domku a domu v bílém.

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Autor: David Kotek
Projektant: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s.r.o.
Dodavatel: jednotlivé subdodávky
Přihlašovatel: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s.r.o.
Investor: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s.r.o.
Plány:
Další soubory:
Články: