Rezidence OLIVA Praha

Ceny:
nominace na titul v soutěži Stavba roku 2023
Soutěže: Stavba roku 2023
Zkráceně: Rezidence OLIVA Praha
Ulice: Hodonínská 1595/1
Město: Praha 4 - Michle
Kraj: hl. m. Praha

Popis objektu:

Bytová rezidence o 72 bytových jednotkách se nachází v Praze 4 – Michli na křižovatce ulic Michelská, Hodonínská a Pod Dálnicí, a je vybudována na místě bývalé pekárny. Objekt, který je navržen v nadčasovém designu, na první pohled upoutá elipsovitým půdorysem a fasádou ze skleněných panelů. Objekt má celkem 11 podlaží, 3 podzemní a 8 nadzemních.

V podzemních podlažích jsou parkovací stání, sklepy, předávací stanice tepla a elektrorozvodny. Konstrukčně se jedná o sloupový železobetonový monolitický systém založený na základové desce, který v úrovní terénu přechází na stěnový systém. Obvodové železobetonové stěny tvoří tzv. bílou vanu. Celý objekt je vertikálně propojen únikovým schodištěm a dvojicí prosklených výtahů.

V přízemí se vstupuje do prostorného a prosvětleného atria zastřešeného nad osmým podlažím proskleným sedlovým světlíkem. Do atria jsou směrovány i pavlače, ze kterých jsou vstupy do jednotlivých bytových jednotek. Přes atrium vedou z jednotlivých podlaží prostorově rozmístěná ramena spojovacího schodiště. Na stěnách jsou dřevěné obklady s dubovou dýhou a na podlaze lité bílé teraco. Dále je v přízemí vjezd do podzemních garáží a šest nebytových jednotek provozoven služeb, které mají samostatné vstupy z vnější fasády.

Druhém až osmém nadzemní podlaží je celkem 72 bytů o velikosti 1+KK až 4+KK. Každý byt má lodžii, byty v posledním ustupujícím podlaží mají terasy. Celý objekt je vybaven dvěma centrálními rekuperačními jednotkami a dvěma jednotkami pro dochlazování prostoru atria ve vyšších podlažích.

Výrazným exteriérovým prvkem je prosklená fasáda s vertikálními úzkými skleněnými prvky na výšku podlaží, přerušovaná francouzskými okny a lodžiemi v jednotlivých podlažích. Jednotlivá podlaží jsou v úrovni stropů opticky oddělena oplechovaným lemem obíhajícím celý obvod budovy.

Typologický druh stavby: Stavby pro bydlení (bytové domy, rodinné domy, domy pro seniory)
Kategorie: Novostavba
BIM: Ne
Autor: Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jaroslav Wertig / A 69 - architekti
Projektant: m3m s.r.o.
Dodavatel: Ridera Stavební a.s.
Spoluautor: Lukáš Komín
Přihlašovatel: Ridera Stavební a.s.
Investor: PASSERINVEST GROUP, a.s.
Plány:
Další soubory:
Články: