Poliklinika Lesná – interiér, Brno

Soutěže: Stavba roku 2023
Zkráceně: Poliklinika Lesná – interiér, Brno
Ulice: Halasovo nám. 597/1
Město: Brno
Kraj: Jihomoravský

Popis objektu:

Na rekonstrukci obvodového pláště budovy navázala první etapa rekonstrukce interiéru poliklinických podlaží, která je v rámci objektu polikliniky významná tím, že zahrnula úpravu hlavního vstupu do polikliniky a propojení s dosud oddělenou částí dětských lékařů.

Význam reprezentativní vstupní haly je zdůrazněn zachovanou vyšší světlou výškou, bez podhledových konstrukcí, s viditelnými rozvody a trojicí kruhových zavěšených svítidel, které vhodně kontrastují s jinak pravoúhlým vzhledem objektu. Původní materiál železobetonového stropu zůstává odhalený v původní podobě z doby výstavby. Koncept spotového osvětlení a zvolené materiály svou nenápadnou barevností dávají vyniknout renovované původní mozaice z růženínu a skla od manželů Vašicových, která znázorňuje téma přírody s mystickou bytostí uprostřed.

Z haly je nově přístupná recepce objektu umístěná do útulné niky vyložené dřevěným obkladem, do kterého je ukrytý průchod do administrativního zázemí.

V rámci prvního podlaží bylo rozšířeno dětské oddělení, které je průchozí od hlavního vstupu až do původní dětské části. Doplněny byly dvě ordinace, z toho jedna s čekárnou přizpůsobenou dětským pacientům. Poblíž hlavního vstupu je nové zázemí pro maminky s dětmi. Přístupnost objektu je zlepšena umístěním druhého výtahu.

Navržené materiály interiéru byly zvoleny s respektem k původnímu výtvarnému řešení. Na stěnách chodeb bylo zachován koncept obkladu zelenou mozaikou ve spodní části do výšky dveří a v horní části dřevěný obklad, který zakrývá elektrické instalace, nad pohledem jsou vedené páteřní instalace, které usnadní budoucí změny v pronajatých prostorech.

Nedílnou součástí je také nový orientační systém, který po kompletní realizaci významným způsobem usnadní pohyb návštěvníků po objektu.

Typologický druh stavby: Stavby pro zdravotnictví (nemocnice, zdravotní střediska, polikliniky, léčebné lázeňské budovy)
Kategorie: Rekonstrukce
BIM: Ne
Autor: David Kudla, Oldřich Fikejs / dkarchitekti
Projektant: dkarchitekti, s.r.o.
Dodavatel: IMOS Brno, a.s.
Přihlašovatel: dkarchitekti, s.r.o.
Investor: Statutární město Brno
Plány:
Další soubory:
Články: