PASOHLÁVKY SPA RESORT

Soutěže: Urbanistický projekt roku 2023
Zkráceně: PASOHLÁVKY SPA RESORT
Ulice:
Město: Pasohlávky
Kraj: Jihomoravský

Popis objektu:

 CMCA vyhrála vyzvanou soutěž o návrh prestižního lázeňského resortu Pasohlávky na břehu jezera v jihomoravské vinařské zemi. Projekt se nachází na 22hektarovém, dechberoucím místě, kde návrh zahrnoval léčebné lázně, hotely, centrum pro ochutnávky vín, lázeňské ubytování, řadové domy, byty, vily, parky a zahrady.

Lidová architektura neboli typologie moravských vesnic, jsou svým základem poměrně malé a jednoduché jak formou, tak výrazem. Mají samozřejmě především utilitární předpoklad a pouze v případě významného hierarchického rozdílu existuje viditelná a výrazná změna v architektuře. Součástí našeho fraktálového přístupu je vztah ke všem těmto kontextům při asimilaci charakteru Pasohlávky.

Výjimečným mezikulturním místem je lázeňské centrum nebo lázeňský/wellness kampus, který má kruhový obvod se čtvercovým centrem. Podle polohy a architektonického vyjádření je to samozřejmě nejvýznamnější budova na místě a CMCA zde vytvořila něco jako vesnici uvnitř vesnice – řadu pavilonů, které se zmenšují a zachycují fantastické denní světlo pod dřevěnou hyper-střechou, aby vytvořily speciální lázně a zároveň je vázaly s okolím. Wellness centrum má fasády ze zralého dřeva, kamene, kovu a skla.

Turistické centrum/Degustační zařízení je druhým nejoriginálnějším výrazem na místě, protože je to vstupní brána do Pasohlávky Rezidentský Resort Spa. Symbolizuje hmatové i řemeslné vlastnosti dřeva, kamene a skla, které představují záměry rozvoje lokality ve vztahu k přírodě a přírodním materiálům.

Hotel je samozřejmě s turistickým centrem v kompoziční harmonii, jak vizuálně, tak prostorově. Dohromady tvoří první čitelnou atmosféru celého objektu. Nachází se zde prostorná centrální recepce s připojením na VIP křídlo a hlavní křídlo pro hosty. Všechno je strategicky umístěné pro pohodlný průchod lidí a výhled do zahrad.

Apartmány Spa Lifestyle a Rowhouses jsou obytné jednotky na prodej i k pronájmu, typicky vesnického měřítka. Jsou zde využity klasické materiály vnější omítky s kamennými a dřevěnými detaily.

 

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Autor: David Richard Chisholm, Vít Máslo, Martina Chisholm
Projektant: CMC architects
Přihlašovatel: CMC architects
Investor: RISESUN Healthcare & Tourism CZ
Plány:
Další soubory:
Články: