79. Radnice Prahy 12

Soutěže: Stavba roku 2022
Zkráceně: Radnice Prahy 12
Ulice: Generála Šišky 2375/6
Město: Praha 12
Kraj: hl. m. Praha
Počet hlasů: 211

Popis objektu:

Radnice má být symbolem města a místa, tak snad naše tři bílé kostky, ze kterých se radnice skládá, připomínají co bylo pro Modřany dříve symbolické: kostky cukru! Vychází totiž z odkazu na historický cukrovar, který povýšil tehdejší zemědělskou vesnici Modřany na pražskou čtvrť roku 1968.

Praha 12 tedy čítá dohromady přes 60 000 obyvatel, a proto zde byl již desítky let požadavek na vytvoření nové důstojné a reprezentativní radnice, kde se spojí 7 nynějších adres úřadů roztroušených po celé dvanáctce do jedné budovy. Nová radnice Prahy 12 se nachází v ulici Generála Šišky. Budovu radnice tvoří tedy tři jednoduché objemy - kostky, které jsou seřazeny podél této ulice. Před hlavním průčelím, orientovaným na západ, je vytvořena piazzeta, která poskytuje místo pro setkávání a s ním spojené drobné akce typu trhů, slavností nebo koncertů. Tento prostor končí mezi sloupy průčelí, které vytváří kryté loubí a přivádí občany do vstupní haly. Dvoupodlažní vstupní hala s recepcí, bistrem, kavárnou a několika drobnými obchodními jednotkami je jádrem domu.

 

Radnice lidem přináší prostor velkého multifunkčního sálu, ve kterém se kromě pravidelného zasedání zastupitelstva mohou uskutečňovat další kulturní akce v podobě tanečních lekcí, malých divadelních představení, ale také výstav, přehlídek nebo různých burz či trhů. Na tento sál přes foyer navazuje prostor restaurace, která bude sloužit jak zaměstnancům radnice, tak i veřejnosti. V posledním podlaží západní kostky se nachází nová obřadní síň s výstupem na velkou střešní terasu. Nová radnice bude budovou moderní, čemuž napomáhá i proces projektování, který probíhá kompletně v systému BIM. LOXIA zajišťovala architektonickou studii, územní rozhodnutí, stavební povolení, realizační dokumentaci, autorský dozor a dokumentaci skutečného provedení.


Projekt nové radnice se podařilo dokončit v rekordně krátkém čase – od zadání projektu uběhly pouhé 4 roky. Byla radost pracovat na tak zajímavém a významném projektu, protože nejde jen o klasickou kancelářskou budovu, ale o nové, přirozené centrum městské části. Jako takové musí mít duši a musí svým obyvatelům přinášet mnohem více než běžný úřad, uvádí Ing. arch. Jana Mastíková, hlavní architektka studia LOXIA, které je autorem návrhu nové radnice.

Kromě zvýšení komfortu pro místní obyvatele i pro úředníky přináší otevření nové radnice také další velmi důležitý aspekt – významnou úsporu nákladů. Nová radnice byla totiž navržena jako maximálně úsporná z hlediska údržby a energetické náročnosti. 

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Plány:
Další soubory:
Články: