43. Clam-Gallasův palác Praha - Staré Město

Soutěže: Stavba roku 2022
Zkráceně: Clam-Gallasův palác Praha - Staré Město
Ulice: Husova 20
Město: Praha 1
Kraj: hl. m. Praha
Počet hlasů: 24352

Popis objektu:

Palác je vrcholně barokní architektura evropské úrovně. Byl postaven Tomášem Haffeneckerem v letech 1714–1718 podle návrhu vídeňského dvorního architekta Johanna Bernarda Fischera z Erlachu pro hraběte J.V.Gallase.

Objekt paláce je nově po revitalizaci. Vznikly velkorysé výstavní prostory, doplněné společenským a obchodně-gastronomickým provozem. Budova byla nově provozně rozdělena do několika funkčních celků, které jsou vzájemně propojeny a současně mohou fungovat uživatelsky nezávisle.

Palác je přístupny dvěma branami z ulic Husova a Linhartská. Původními průjezdy návštěvník vstoupí na nádvoří. Z nádvoří se stane „piazza“, malé náměstíčko, které se poprvé od doby svého vzniku otevře chodcům. Plocha nádvoří, spolu s interiéry paláce, umožní konání různých kulturních a společenských akcí, koncerty, divadelní stagiony apod.

Byla zahájena i památková obnova všech fasád objektu s restaurováním vzácné kamenosochařské a štukatérské výzdoby hlavního průčelí. Cílem architektonického řešení bylo restaurátorsky obnovit zachované zabudované prvky vnitřní a vnější výzdoby, rekonstruovat historické interiéry a fasády a adaptovat bývalý palác pro novou veřejnou náplň s doplněním současných technologií při zachování historických konstrukcí a dalších památkových hodnot.

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Plány:
Další soubory:
Články: