26. Cukrovarnický palác - Sugar Palace

Soutěže: Stavba roku 2022
Zkráceně: Cukrovarnický palác - Sugar Palace
Ulice: Senovážné náměstí 976/31
Město: Praha
Kraj: hl. m. Praha
Počet hlasů: 260

Popis objektu:

Rekonstrukce památkově chráněné budovy dlouhodobě chátrající navrátila život Senovážnému náměstí, jednomu z historicky nejvýznamnějších náměstí Prahy. Historická hodnota budovy s její autentickou atmosférou zůstala zachována, a přitom byla přizpůsobena vysokým nárokům mezinárodního provozovatele hotelu Hyatt, který zde od března 2022 provozuje pětihvězdičkový hotel Andaz Prague.

Budova s nepravidelným protáhlým pětiúhelným půdorysem byla vystavěna v letech 1912-1916 podle návrhu architekta Josefa Zascheho a sochaře Franze Metznera v neoklasicistním stylu jako sídlo Pojišťovacího spolku cukerního průmyslu. Od roku 1992 je dům kulturní památkou.

V hotelu se 176 pokoji, fitness a wellness centrem, restaurací, barem a konferenčními sály, se nachází také tři nájemní obchodní jednotky. Tým UBM Development Czechia při rekonstrukci velmi úzce spolupracoval s památkáři a restaurátory. V rámci rekonstrukce byla zvláštní pozornost věnována původním historicky cenným dochovaným interiérům, které byly citlivě obnoveny a restaurovány. Jedná se například o zasedací místnost Asekuračního spolku cukrovarníků, umístěnou v můstku vedoucímu k Jindřišské věži, kde se též dnes nachází konferenční místnost, či mramorová schodiště se štukovou výzdobou.

Při rekonstrukci byl také kladen důraz na ekologické a udržitelné prvky. Byly použity přírodní materiály, například masivní dřevěné podlahy, mramor apod. Na ploché střechy ve vnitroblocích byla vysazena extenzivní zeleň, která pomáhá zmírňovat efekt městského tepelného ostrova.

Typologický druh stavby: Stavby pro dočasné a rekreační ubytování (hotely, ubytovny, koleje, penziony)
Kategorie:
BIM: Ne
Plány:
Další soubory:
Články: