4. Cyklostezka Do Prahy na kole – úsek Mnichovice – Kolovraty

Soutěže: Stavba roku Středočeského kraje 2022 , Stavba roku 2023
Zkráceně: Cyklostezka Do Prahy na kole – úsek Mnichovice – Kolovraty
Ulice:
Město: Mnichovice
Kraj: Středočeský
Počet hlasů: 64

Popis objektu:

Hlavní myšlenkou celého projektu bylo napojení cyklostezky Do Prahy na kole na pražské cyklostezky a cyklotrasy a dále vybudování bezpečné smíšené stezky pro pěší a pro cyklisty do obcí Ladova kraje. Cyklostezka umožňuje obyvatelům regionu dopravit se do práce, do škol, k místům občanské vybavenosti nebo jen na volnočasovou projížďku bezpečně a s využitím bezmotorové dopravy. Její užívání tak povede ke snížení individuální automobilové dopravy v obcích a svým uživatelům nabízí atraktivní alternativu dopravy bez nutnosti použití nebezpečných úseků frekventovaných komunikací.

Projekt Cyklostezky Do Prahy na kole – úsek Mnichovice – Kolovraty v celé jeho délce byl navržen jako smíšená stezka pro pěší a pro cyklisty v celkové délce 14,3 km. Cyklostezka je pro větší přehlednost členěna do čtyř částí, z nichž první začíná napojením na stávající pěšinu podél Říčanského potoka, pokračuje přes území Kolovrat a navazuje na realizované a připravované úseky dále na Uhříněves a do centra Prahy. Na její trase bylo vybudováno několik dřevěných mostů a lávek, podjezd frekventované silnice nebo neobvyklý dřevěný chodník od hráze Mlýnského rybníka v Říčanech. Součástí cyklostezky je také množství přístřešků a odpočívadel, z nichž některá mají pikniková místa s ohništěm a posezením, dětské herní prvky nebo takzvané servis pointy, kde si cyklisté mohou dofouknout kola nebo provést jednoduché opravy.

Realizace tohoto projektu přispěla ke zvýšení počtu obyvatel dojíždějících do Prahy i jiných míst na kole, za bezpečných a komfortních podmínek. Cyklostezka se také stala cílem geocachingu.

Typologický druh stavby: Stavby pro tělovýchovu a sport (tělocvičny, hřiště, stadiony, plavecké bazény)
Kategorie: Novostavba
BIM: Ne
Projektant: KAP ATELIER
Dodavatel: OHLA ŽS
Přihlašovatel: OHLA ŽS
Investor: Městská část Praha – Kolovraty, Obec Světice, Obec Všestary, Obec Strančice, Město Mnichovice
Plány:
Další soubory:
Články: