Lanová dráha D-line Štvanice

Ceny:
Cena Svazu podnikatelů ve stavebnictví v soutěži Stavba roku 2021
Soutěže: Stavba roku 2021
Zkráceně: Lanová dráha D-line Štvanice
Ulice:
Město: Hynčice pod Sušinou
Kraj: Olomoucký

Popis objektu:

Nová šestimístná sedačková lanovka v lyžařském  areálu Kraličák  v České republice je jedinou tohoto typu, která se nachází na sever a východ od Alp. Je nejen turistickou a sportovní atrakcí, ale také důležitým impulsem pro budoucnost regionu Starého města pod Kralickým Sněžníkem. Ukazuje růst regionu, krásu místa, snahu o inovace i výjimečnost  a zároveň udržitelnost v souladu s přírodou. Svou funkcí i elegancí lanovka připomíná Ferrari ve Formuli 1. Unikátní design sedadel, ergonomicky tvarované opěry nohou, vyhřívání sedadel. Toto vše doplňuje elegantní a polyfunkční architektura dolní a horní stanice lanovky na kterou postupně navazují další architektonicky zajímavé stavby v areálu.

První D-Line v České republice nabízí cestujícím velký komfort a mnoho novinek. Lyžařské středisko Kraličák se orientuje na potřeby dětí od narození do 18 let a jejich doprovod. Proto funkce, jako je vyhřívání sedadel, bublina a uzamykatelný  systém, zajišťují příjemnou a bezpečnou jízdu za každého počasí. Velký akcent byl kladen na architekturu doprovodných staveb – dolní a horní stanice lanovky. Mají respektovat již realizované subtilní stavby, které krajinu neruší, ba naopak obohacující stavby pokladen, půjčoven sportovního náčiní výše jmenované architekty. A doplňují další realizované  stavby elegantní rozhledny a odpočívárny od Prof. Ing. Arch. Martina Rajniše.

Několik patentů, tichý chod a opět nižší spotřeba energie pomáhá k udržitelnosti a synergii člověka a jeho vztahu s přírodou. V horském areálu Kraličák je lanovka součástí několika údolí spojených s klidem a relaxem v přírodě. I proto je kladen důraz na její ekologičnost a tichý chod.

 

Typologický druh stavby: Stavby pro tělovýchovu a sport (tělocvičny, hřiště, stadiony, plavecké bazény)
Kategorie: Novostavba
BIM: Ne
Autor: AMTB s.r.o.
Projektant: AMTB s.r.o.; DOPPELMAYR lanové dráhy, spol. s r. o.
Dodavatel: Doppelmayr lanové dráhy s.r.o
Spoluautor: DOPPELMAYR lanové dráhy, spol. s r. o.
Přihlašovatel: Kraličák s.r.o.
Investor: Kraličák s.r.o.
Plány:
Další soubory:
Články: