GROUNDS Praha

Soutěže: Stavba roku 2021
Zkráceně: GROUNDS Praha
Ulice: Šaldova 419/16
Město: Praha
Kraj: hl. m. Praha

Popis objektu:

GROUNDS je polyfunkčním prostorem navrženým tak, aby propojil v rámci svého provozu více funkcí, které se vzájemně podporují, ale zároveň mohou být na sobě nezávislé. Koncept hubu, tedy prostoru efektivně propojujícího více možných aktivit, které se navzájem mohou podporovat a utvářet komunitu, je již pravidelným prvkem našich projektů (například The Distillery - social reactor, KUMST, Lyceum,...). V kontextu doby vládních omezení a uzavřených provozů je GROUNDS Coffee hub příkladem toho, jak může v takových situacích podobný koncept pomoci lokálním podnikatelům a výrobcům. 

Hlavním prvkem celého interiéru je centrální konstrukce, která snoubí všechny výše zmíněné funkce a sdílené zdroje energií potřebných pro jednotlivé provozy. Čistému a světlému interiéru dominuje výrazná oranžová barva kovových prvků, vlnitý plech a množství rostlin. Přirozené světlo proniká do dvoupodlažního objektu shora a díky průsvitným stěnám se může šířit napříč jednotlivými částmi. Většina materiálu pochází z projektu rekonstrukce starého lihovaru The Distillery, repasované lampy zase z bývalé Zbrojovky. Interiér byl z 80 procent vytvořen ze stavebního odpadu, což naplňuje obecný cíl architektů redukovat množství stavebního odpadu. 

Přední část objektu při vstupu plní funkci kavárny a prodejny kávy koncovým zákazníkům. Bar je tvořen ze surových vlnitých plechů a jeho kovová pracovní deska byla na zakázku vyříznutá tak, aby pojmula veškeré příslušenství potřebné ke správnému servisu kávy.  

Oddělená místnost za barem je určena k testování kávy a funguje zároveň jako showroom pro profesionální baristické stroje a prostor pro pořádání workshopů a různých soutěží. Prostory umístěné dál od vchodu slouží vlastní výrobě kávy – od skladování syrových kávových zrn po procesy jejich čištění, pražení a balení.  

U boční stěny je zavěšeno kovové schodiště (realizováno ve spolupráci s Duro Design) v barvě mandarinky vedoucí do horního pracovního prostoru, který vymezuje organicky tvarovaná stěna z vlnitého polykarbonátu. Tento organický půdorys vytváří různá zákoutí plná rostlin, které zároveň slouží jako přírodní čističe a zvlhčovače vzduchu, což napomáhá k udržování optimální vlhkosti potřebné pro kávové procesy. 

Koncept byl nápadem Reného Kraloviče z pražírny Rusty Nails coffee, který stojí za různými úspěšnými podniky v Česku. V tomto případě bylo hlavní ideou přiblížit pražení kávy veřejnosti a současně vytvořit platformu pro baristy a další experty na kávu, aby se mohli vzájemně vzdělávat. 

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Autor: KOGAA / Tomáš Kozelský, Alexandra Georgescu, Viktor Odstrčilík, Kateřina Baťková, Josef Řehák, Kateřina Čenovská
Projektant: KOGAA studio s.r.o.
Dodavatel: DURO DESIGN s.r.o.
Přihlašovatel: KOGAA studio s.r.o.
Investor: Rusty Nails Coffee Roasters (název společnosti: Coffee Cartel s.r.o.)
Plány:
Další soubory:
Články: