78. Vila vnitřní krajina, Nový Jičín

Ceny:
Titul v soutěži Stavba roku 2021
Nominace na titul v soutěži Stavba roku 2021
Soutěže: Stavba roku 2021
Zkráceně: Vila vnitřní krajina, Nový Jičín
Ulice: Janáčkovy sady 2295/3
Město: Nový Jičín
Kraj: Moravskoslezský
Počet hlasů: 197

Popis objektu:

Místo, kde se dům nachází má v rámci města výhodnou polohu nedaleko historického centra a zároveň je v blízkosti velkých parků, které příznivě ovlivňují okolní klima. Kladem je křehká síť sociálních vazeb v okolí (pracovní dostupnost, docházka do školy, rodinné vazby a kultura). Nevýhodou je jistá míra hlučnosti sousední komunikace. Všechny zmíněné faktory jsou ale pro dům na tomto místě inspirativní.

Dům je směřován spíše do sebe, do jakési obytné introvertnosti. Vytváří vnitřní obytnou krajinu, která do sebe pojímá všechny funkce. Zároveň umožňuje průhledy do okolního světa. Těžištěm domu se stává atrium. Základní platforma domu je vyvýšena nad úroveň ulice, ocitá se tak vůči ulici v soukromější pozici, optické i akustické. Vnitřní krajině odpovídá i výškové rozvrstvení na jednotlivých platformách (zázemí – společenská část – klidová část – venkovní sezení).

Dům je zasazen v mírně svažitém terénu a je dvoupodlažní. V suterénu je vstup do domu a veškeré zázemí – dvojgaráž, technická místnost, šatna, sklady a kancelář. Nazdzemní část je umístěna ve dvou úrovních – společenská část je ve stejné úrovni jako atrium, klidová část – ložnice - jsou o 50 cm vyvýšeny nad úroveň atria. Ve společenské části je jídelna, kuchyně, spíž, obývací pokoj a pracovna. Odděleně mezi oběmi částmi je koupelna hosta, WC a pokoj hosta. V klidové části jsou dvě ložnice, zimní zahrada, šatna a koupelna. Jídelna je prosvětlena kruhovým světlíkem, označujícím centrum domu, v obytném prostoru je umístěn krb. Před obývacím pokojem a ložnicemi je dřevěná terasa, před pokojem hosta/pracovnou je balkón. Na západní straně atria je objekt sauny a venkovní vstup do atria z ulice. Atrium je opticky propojeno se sousední zahradou a ulicí.

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Autor: Marek Štěpán
Projektant: Atelier Štěpán s.r.o.
Dodavatel: Tomáš STRAUB s.r.o.
Spoluautor: František Brychta, Lukáš Svoboda, Tomáš Jurák
Přihlašovatel: Atelier Štěpán s.r.o.
Investor: MIXA VENDING s.r.o.
Plány:
Další soubory:
Články: