60. RYKONSTRUKCE - Stavební úpravy vily RYKO, Děčín

Soutěže: Stavba roku 2021
Zkráceně: RYKONSTRUKCE - Stavební úpravy vily RYKO, Děčín
Ulice: Dělnická 628/1A
Město: Děčín
Kraj: Ústecký
Počet hlasů: 1678

Popis objektu:

Budova, která se nachází na rozhraní průmyslové a městské části, sloužila jako zdravotnické středisko, nicméně mnoho let nebyla již využívána a postupně začala chátrat. Kondice nadzemních konstrukcí byla poměrně neutěšená, stejně tak stav z estetického pohledu. Pro záchranu objektu se rozhodla společnost RYKO a.s., která je významným děčínským zaměstnavatelem. Výhodného umístění stavby vedle frekventovaného kruhového objezdu využila společnost k vyřešení logistického problému s vjezdem kamionů do areálu. Kompletně rekonstruovaná budova nyní slouží jako nákladní vrátnice a administrativní zázemí včetně dostatečného sociálního zařízení. Komfortní sklepní prostory jsou připraveny pro pořádání školení, porad a jiných pracovních setkání.

Kromě prostorového využití budovy došlo rekonstrukcí i k výraznému ozvláštnění veřejného prostoru. Použití cortenového pláště a světlé hladké fasády ideově vychází z činnosti společnosti RYKO a.s. – opravny vagónů, tedy místa, kde se každodenně setkáváme s kontrastem rzi a nově zušlechtěného povrchu. Tato netradiční kombinace materiálů tvoří dohromady s bezpřesahovou střechou nepřehlédnutelný solitér v tradiční zástavbě. Výrazným akcentem v plášti je designový nápis RYKO, který je vytvořen více jak 2500 LED bodovými svítidly.

Během rekonstrukce proběhla výměna střešní konstrukce a krytiny, odbourání stropů a podlah v suterénu a změna dispozic. Byl vytvořen nový plášť budovy a vyměněny veškeré instalace. Sklepní prostory byly vybaveny novou vzduchotechnickou technologií.

Dále byl upraven exteriér, vzniklo nové schodiště a zadláždění dvora pro parkování osobních vozidel, byla osazena betonová jímka pro využití dešťové vody. Za účelem propojení budovy s okolním prostorem se v současné době revitalizuje kruhový objezd, který bude tematicky i barevně synchronizovat s objektem.

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Autor: RYKO a.s.
Projektant: Ing. arch. Jitka Antošová
Dodavatel: STAVBY JOŽÁK s.r.o.
Přihlašovatel: STAVBY JOŽÁK s.r.o.
Investor: RYKO a.s.
Plány:
Další soubory:
Články: