56. Novostavba domu Hippokrates v Brně

Soutěže: Stavba roku 2021
Zkráceně: Novostavba domu Hippokrates v Brně
Ulice: Vinařská 580/17a
Město: Brno
Kraj: Jihomoravský
Počet hlasů: 45

Popis objektu:

Projekt Hippokrates je citlivě a ohleduplně zasazen do bezesporu nejprestižnější lokality v Brně Masarykovy čtvrti, která je již 150 let nejatraktivnější vilovou a rezidenční čtvrtí v Brně. Dokládá to i neobvykle vysoký počet historických a funkcionalistických vil význačných architektů, stavěných pro nejvýznamnější osobnosti Brna své doby. Záměr realizace objektu v takto historicky významné lokalitě s sebou nese jistou míru odpovědnosti.

Snahou při realizaci projektu bylo zachování charakteru odkazu na funkcionalistickou architekturu ve své střídmosti a jednoduchosti linií a tvarů, kterou Brno vyniká a zároveň ozvláštnit moderně architektonicky hmotu objemu objektů, kdy na platformě tvořící základ objektu s krytými podzemními garážemi zapuštěnými do svahu stojí dva kvádry vzájemně pootočené. Koncepčně jsou do elementární hmoty každého kvádru vepsány jednotlivé buňky vytažením nebo zasunutím v dílčím podlaží. Tyto hmoty se různě střídají a překrývají, vznikají tak terasy a lodžie.  Jednotlivé buňky jsou nestejné velikosti, tudíž je celek různorodý a prolamování hmot je pestřejší. I přes zdánlivou dynamiku je zachována kompaktnost obou hmot. Prolamování hmot v jednotlivých podlažích opticky zmenšují obě hmoty. Vzniklé terasy, balkóny a lodžie umožňují venkovní posezení a relaxační pobyt s výhledy na výstaviště a do okolní klidné zástavby. Jihozápadní a jižní terasy nabízí výhledy na zalesněné kopce zvedající se podél toku řeky Svratky od Pisárek až po Červený kopec a také na areál brněnského výstaviště se světoznámou stavbou pavilonu Z.

Projekt je zároveň obklopen zelení zahrad a rovněž na přilehlých pozemcích byly provedeny sadové úpravy, pro které je využívána dešťová voda ze systému akumulace a retence sloužící pro zavlažovací systém.

Projekt Hippokrates zahrnuje celkem 51 nadstandardně navržených jednotek a celkové řešení je polyfunkční tak, aby nabídlo prostor pro bydlení, ubytování i práci. Samozřejmostí je bezbariérovost objektu a nízká spotřeba energie, kvalitně zateplený obvodový plášť budovy a okna s trojskly a taktéž v neposlední době čím dál důležitější aspekt – šetření vodou.

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Autor: David Průša
Projektant: Atelier Habina s.r.o.; PLATFORMA ARCHITEKTI s.r.o.
Dodavatel: JB Stavební, s.r.o. / člen skupiny SWIETELSKY
Přihlašovatel: PROPERITY FUND SICAV, a.s. / zastoupena PROPERITY, s.r.o.
Investor: PROPERITY FUND SICAV, a.s. / zastoupena PROPERITY, s.r.o.
Plány:
Další soubory:
Články: