49. Altán Městské knihovny ve Vamberku

Ceny:
Cena Ministerstva pro místní rozvoj České republiky v soutěži Stavba roku 2021
Soutěže: Stavba roku 2021
Zkráceně: Altán Městské knihovny ve Vamberku
Ulice: Voříškova 84
Město: Vamberk
Kraj: Královéhradecký
Počet hlasů: 84

Popis objektu:

Komunikace kolem knihovny, prostor bývalých městských záchodků i zahrada městské knihovny jsou ve vlastnictví města. Proto bylo možné prostor parcely přizpůsobit změnou hranic pozemku s ohledem na maximální zvětšení zahrady knihovny. Na jejím konci je ve tvaru úhelného kamenu umístěn altán. Součástí návrhu je opěrná kamenná zeď, která místo urbanisticky zpevňuje a materiálově koresponduje s farou naproti. Taktéž vytváří sokl pro dřevostavbu altánu i větší pobytovou zahradu knihovny.

Altán je ve tvaru nepravidelného čtyřúhelníku. Konstrukce je dřevo-skleněná, ze strany zahrady průhledná, aby umožnila skrze altán vnímat krajinu za ním. Pultová zelená střecha při pohledu z vyšších pater knihovny posiluje vjem zahrady a propojuje ji se zelenou krajinou v dáli. Cestičku od knihovny k altánu tvoří betonové, kulaté nášlapy stejné barvy jako podlaha altánu. Altán je letní knihovnou, hernou, výstavním i přednáškovým prostorem. Lavice k sezení slouží jako úložný prostor, police jsou regálem pro knihy. Komorní zahrada je přístupná přes knihovnu i přes malou branku z ulice pro veřejné akce nezávislé na provozu knihovny.

Úroveň zahrady je v místě altánu o 3 m výše než ulice. Základy tvoří betonový fundus, který nese altán. Ten tvoří opěrnou zeď zahrady a vymezuje ulici. Konstrukce stěn altánu je kombinací smrkových KVH sloupků s příčníky zavětrovanými ocelovými ztužidly a jednou plnou, dřevěnou, sendvičovou biodeskovou stěnou. Střecha tvořená sendvičovou konstrukcí s trámky a biodeskou překrývá celý prostor. Fasádu tvoří modřínové prvky a sklo. Konstrukce byla sestavena v tovární hale po jednotlivých panelech, posléze opět rozložena a sestavena na místě, a následně vložena do připravených obvodových zdí.

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Autor: Martin Kožnar
Projektant: Martin Kožnar Architekt s.r.o.
Dodavatel: TSM design s.r.o.
Přihlašovatel: Martin Kožnar Architekt s.r.o.
Investor: Město Vamberk
Plány:
Další soubory:
Články: