34. Harfa Design Residence, Praha 9 - Libeň

Soutěže: Stavba roku 2021
Zkráceně: Harfa Design Residence, Praha 9 - Libeň
Ulice: ul. Českomoravská
Město: Praha
Kraj: hl. m. Praha
Počet hlasů: 2684

Popis objektu:

Na jaře 2018 začala realizace designového bytového domu přímo vedle obchodního centra Galerie Harfa, v místě bývalé trafostanice, který je lemován ulicemi Českomoravská, Ocelářská a Kurta Konráda a celý prostor vyplňuje. Pro výstavbu je to to velice omezený prostor, kde je velmi důležité dbát na organizaci výstavby, skládání i uložení materiálů. Jedná se o polyfunkční dům, který nabídne pět komerčních prostorů podél ulice Českomoravská (restaurace, prodejna vín a delikates, řeznictví, koloniál a kuchyňské studio), 212 bytů a 37 nebytových jednotek – ateliérů převážně menších dospozic. Součástí restaurace je i patio uzavřené mezi všechna 3 křídla budovy, které bude hosty využíváno zejména v letních měsících.

Celý objekt je založen na základové desce bez pilot z důvodu vhodného podloží. Svislou nosnou konstrukci suterénních pater tvoří kombinovaný systém obvodových stěn, vnitřních stěn a sloupů. Spodní stavba je koncipována jako vodonepropustná železobetonová konstrukce, tzv. „bílá vana“.  Svislý nosný systém nadzemních podlaží je tvořen vnitřními a obvodovými železobetonovými stěnami a stěnovými nosníky tl. 200 – 220 mm. V posledním podlaží jsou částečně nahrazeny obvodové betonové stěny cihelným zdivem Porotherm. Zděné stěny jsou současně použity i jako dělicí konstrukce mezi jednotlivými byty. Celá budova je provedena jako jeden celek bez objektových dilatací, a to díky technologii postupné betonáže se smršťovacími pruhy.

V objektu jsou 3 podzemní podlaží, kde je umístěno 137 parkovacích stání, z toho 11 je uzavřených. V 10 nadzemních podlažích, které jsou od 6.NP uskakovány a tvoří terasy s výhledem na okolní zástavbu, jsou umístěny bytové jednotky a ateliéry. Všechny byty jsou provedeny ve vysokém standartu, ve kterém nechybí dřevěné podlahy s podlahovým vytápěním v celém bytě, kvalitní posuvná hliníková okna s izolačními trojskly, moderní systém větrání s rekuperací tepla a chlazením, který přináší nejen přísun čerstvého vzduchu a tepelný komfort po celý rok, ale také nezanedbatelné úspory za vytápění. Nenosné příčky jsou tvořeny dvojitě opláštěnými sádrokartonovými příčkami, ve kterých jsou zabudována bezobložková pouzdra pro posuvné dveře. V bytech jsou sádrové omítkové stěrky a v chodbách i koupelnách jsou sádrokartonové podhledy s bodovými LED světly. Nechybí ani zabezpečovací zařízení, datové rozvody pro vysokorychlostní internet, v každém pokoji je připraven rozvod pro digitální kabelovou a satelitní televizi.

Na společných prostorách v nadzemních podlažích jsou všude na chodbách kvalitní keramické dlažby a sádrokartonové podhledy. V garážích je povrch podlah tvořen syntetickou epoxidovou stěrkou. Pro vertikální pohyb jsou v objektu dvě schodiště a čtyři výtahy. Jeden z výtahů je větší, vhodný pro stěhování a je uzpůsoben k přednostnímu přivolání, žádný z výtahů však není evakuační. Součástí budovy je i stylová vstupní hala s recepcí s nonstop provozem, která majitelům zajistí dohled nad bezpečností a pořádkem.

Celá budova dominuje svému nejbližšímu okolí především nápaditou neotřelou fasádou, která vyniká zejména rozehranými žlutými obdélníkovými rámy, na jejichž opláštění byly zvoleny sendvičové kazety s hliníkovým pláštěm typu BOND. Stejný materiál byl použit i na antracitové římsy, které obepínají celou budovu kolem dokola a působí jako notová osnova. Nádech rozehranosti, jakéhosi druhého hlasu, podtrhují předsazené fasádní sloupky z probarvených vláknocementových desek v bílé, světlešedé a šedé barvě. Směrem do ulice Českomoravská působí jako podklad této osnovy skleněné zábradlí s bezrámovým posuvným zasklením, do ulice Ocelářská pak klasický kontaktní zateplovací systém nenápadné světle šedé barvy.

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Autor: CENTRAL GROUP a. s.; Vojtěch Martínek
Projektant: CENTRAL GROUP a. s.; STATIKON Solutions s.r.o.
Dodavatel: PRŮMSTAV, a. s.
Přihlašovatel: PRŮMSTAV, a. s.
Investor: CENTRAL GROUP Harfa Design Residence a. s., zastoup. CENTRAL GROUP a.s.
Plány:
Další soubory:
Články: