5. Městská plavecká hala Louny

Ceny:
Titul v soutěži Stavba roku 2021
Nominace na titul v soutěži Stavba roku 2021
Soutěže: Stavba roku 2021
Zkráceně: Městská plavecká hala Louny
Ulice: Městská plavecká hala Louny
Město: Louny
Kraj: Ústecký
Stát: Česko
Počet hlasů: 1100

Popis objektu:

Objekt plavecké haly v Lounech se nachází v místě původního bazénu, jehož technický stav již neumožňoval další provoz. Stavba je umístěna u páteřní komunikace mezi několika úředními budovami a areálem hřbitova, terén je mírně svažitý směrem k severu, s výrazným zlomem po původním odstraněném objektu.

Budova vyniká svým elegantním tvarem zkoseného černého krystalu. Hmota je šikmo seříznutá na jižní straně, kterou se plně otevírá směrem do parkové plochy. Z exteriéru je budova obložena zavěšenými hliníkovými deskami v černé barvě, měřítko plných ploch je zjemněno grafikou různoběžných drážek. Kontrast na řezové rovině přetaženého kšiltu je zvýrazněn změnou materiálu v šikmém kšiltu – otevřený interiér haly je obložen modřínovými prkny na dřevěné podkonstrukci.

Objekt je dvoupodlažní, obě podlaží jsou přístupná bezbariérově z terénu, čehož bylo dosaženo využitím terénního zlomu. Do vyššího podlaží je umístěna bazénová část a wellness, které jsou propojeny centrálním barem. Prostorná bazénová hala je plně otevřená směrem na jih a dovoluje proniknout paprskům zimního slunce hluboko do interiéru. Nadměrnému přehřívání v létě je zamezeno výrazným přetažením střechy. Na hranici mezi exteriérem a interiérem vzniká velké napětí, které obrazně řečeno zvlnilo závoj prosklené fasády. Převýšené skleněné tabule dosahují bezmála 7 metrů. Saunová část je umístěna na opačnou stranu a je zakončena venkovní ochlazovací terasou, která nabízí krásný výhled na panorama Českého středohoří. Do spodního podlaží jsou umístěny šatny, posilovna a potřebné technické a administrativní zázemí.

Horizontální charakter objektu je doplněn vertikálou tobogánové věže, která slouží nejen pro dosažení startu tobogánu, ale je také skvělá pozorovatelna okolní kopcovité krajiny.

Konstrukce stavby je monolitická železobetonová, nosná konstrukce zastřešení haly o rozponu 20 m je z dřevěných lepený vazníků. V místě proskleného pláště jsou vazníky uloženy na ocelové sloupy.

 

Typologický druh stavby:
Kategorie:
BIM: Ne
Autor: David Kudla, Filip Malý, Monika Dorňáková
Projektant: dkarchitekti, s.r.o.
Dodavatel: Metrostav a.s., divize 8
Přihlašovatel: dkarchitekti, s.r.o.
Metrostav a.s., divize 8
Investor: Město Louny
Plány:
Další soubory:
Články: