Aktuality

MPO: BIM bude od roku 2022 povinný pro nadlimitní veřejné zakázky

Stavbaři budou muset používat od roku 2022 digitální metodu BIM (Building Information Modelling) při realizaci nadlimitních zakázek na stavební práce z veřejných rozpočtů. V letošním roce se mají zapojit do zavádění těchto procesů další rezorty v rámci pracovní skupiny. Na konferenci Trendy evropského stavebnictví, to uvedl Eduard Muřický, náměstek ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které je gestorem pro zavádění metody BIM v ČR.

Konference se zaměřila na téma Stavebnictví 4.0, jež zahrnuje jeho automatizaci, robotizaci, prefabrikaci, 3D tisk, 3D scan, použití dronů, virtualizaci, ale i elektronizaci povolovacích procesů nebo pokročilé stavební materiály, udržitelné stavebnictví a autonomní konstrukce. Zavádění inovací v sektoru je nezbytné, neboť vykazuje jednu z nejnižších produktivit práce v rámci celého hospodářství, přičemž je jeho významnou součástí.

Výhodou zaváděné metody BIM je skutečnost, že v ní vzniká komplexní proces vytváření a správy dat o stavbě během celého životního cyklu. Digitální vícerozměrný model je databází informací o stavbách, které tak zvyšují svou kvalitu, dosahují úspor a efektivnějšího provozování. Podle předsedy správní rady Nadace ABF architekta Jana Fibigra náklady na stavbu v průběhu času činí pouze ze dvou procent její návrh, ze třetiny realizace, přičemž správa a údržba dokonce 64 procent nákladů.

VÍCE ZDE

Zpět